Ingatlan360 logo
  • Magánszemélyeknek
  • Közvetítőknek
  • Hirdetésfeladás
  • Árak és hirdetési lehetőségek
  • Mennyit ér az ingatlanom?
  • Ingatlan statisztikák
EladóKiadó
EladóKiadó
Lakás
Ár-mFt
Méret-
Szobák
Részletes kereső
Alapadatok
Válassz
Válassz
Panel lakásTéglalakásCsúsztatott zsalus
Külső adatok
Válassz
Válassz
Válassz
Válassz
Rezsi adatok
Ár-eFt
Válassz
Válassz
Válassz
Egyéb adatok
Válassz
Válassz
Keresés
Válassz

Eladó iroda Gyula

ingyatlan figyelő
Ingatlanfigyelő

Keresésednek megfelelő új ingatlanokról e-mailben értesítést küldünk Neked!

Város és környék bemutatása


  • Elhelyezkedés, Fontosabb jellemzők

    Gyula Békés megye legnagyobb területű városa, a megyeszékhely Békéscsaba után pedig a legnépesebb, a Gyulai járás központja. Magyarország legmélyebb területén, mintegy 83 tengerszint feletti magasságával, teljes síkságon fekszik. Történelmi emlékeinek, fürdőváros mivoltának és idilli kisvárosi hangulatának köszönhetően kedvelt turisztikai célpont. A Fehér- és Fekete-Körös partvidéke, az itt elterülő erdők természeti kincsekkel is gazdagítják a város látképét.

  • Hírességek

    Főként a Gyulai Vár révén fennmaradt történelmi emlékeknek köszönhetően a városhoz több neves személy is kapcsolódik. A vár 1476-ban Mátyás Király uradalma alá tartozott, ekkor kaptak a lakosok az egész városra kiterjedő vámmentességet. 1566-os ostromakor Kerecsényi László védte a várat, később pedig itt született Erkel Ferenc zeneszerző is. Mindemellett Gyula a közelmúltból és a jelenből is számos elismert személyt tudhat magának, többek között Diósi Lajos fizikust, Hevesi Tamás könnyűzenészt és Kohán György Kossuth-díjas festőművészt.

  • Nevezetességek

    Gyula nagy számban bővelkedik mind történelmi és mind természeti nevezetességekben. Ezek közül a legkiemelkedőbb természetesen a Gyulai Vár, ami számos történelmi emlékőrző rendezvény, kiállítás központja. Ugyanakkor érdemes kiemelni a Gyulai Almásy-kastély látogatóközpontot és a Szent Miklós román ortodox katedrálist. A város, a Gyulai Vár után, talán legkiemelkedőbb nevezetessége a Gyulai Várfürdő.

    A védetté nyilvánított folyómenti erdők az egész ország féltett értékei. A Gyulai várfürdőben található egy Erkel fa néven ismert mezei juhar, amely alatt a hagyomány szerint Erkel Ferenc a Bánk Bánt írta. A várostól mindössze hét kilométerre található Gyulai Városerdő a Fekete-Körös partvidékén fekvő üdülőközpont és szabadstrand.

  • Vonzáskörzetben működő nagyobb cégek, vállalatok

    A térség feldolgozó és élelmiszeriparának központja kétség kívül a Gyulai Húskombinát. A gyulai kolbász számára az Európai Bizottság 2010-ben engedélyezte az „oltalom alatt álló földrajzi jelzés” (OFJ) védjegyhasználatát. A nehézipar területén kiemelkedő jelentőséggel bír a Gyulai Vasipari Kft.

    A Gyulai Várszínház Nonprofit Kft., a Gyulai Közüzemi Nonprofit Kft, a Gyulai Kulturális és Rendezvényszervező Nonprofit Kft. és a Gyulai Várfürdő Kft. kulturális és idegenforgalmi szempontból jelentős intézmények.

  • Ipar

    Gyulához leginkább a feldolgozóipar, valamint az élelmiszeripar kiemelkedő szerepe köthető. Nem meglepő, hiszen a város egyik féltett kincse a gyulai kolbász. Az egykor jelentős gyulai textil, bútor és gépipar az évek során súlyos leépülésen ment keresztül. Annak ellenére, hogy a térség leginkább a mezőgazdaságban jár élen, Gyula ipara még mindig közel harminc százalékos részesedéssel bír.


  • Város jellege

    Gyula csöndes, nyugodt hangulatú város, ugyanakkor pezsgő kulturális élettel bír. A frissen felújított, hosszú sétálóutcákat gyönyörű szökőkutak, nagy múltú cukrászdák, éttermek és templomok szegélyezik. A fürdőváros a kikapcsolódás és a pihenés centruma, panziókkal, szállodákkal, kempingekkel. A folyóknak és más természeti értékeknek köszönhetően Gyula parkokban és zöldövezetekben is bővelkedik.

  • Városrészek bemutatása

    A belváros Gyula közigazgatási és kulturális központja. Ide tartozik, ám mégis külön említést érdemel a Gyulai Vár és Várfürdő környéke, ahol a kultúra mellett a szabadidős tevékenységeké és a pihenésé a főszerep. A belvárosban és annak peremén arányaiban kevés lakópark található, a városban túlnyomó többségben lakóházak találhatóak. Gyula agglomerációs övezete igen nagy. Itt a mezőgazdaságé és a természeti értékeké a főszerep. Gyula nagy kiterjedésű tanyavilágot tudhat magának.

  • Lakosság bemutatása

    Az 1930-as népszámlálás adatai óta a népesség mintegy hatezer fővel növekedett, mindazonáltal a városban élő nemzetiségek arányai nem változtak. A lakosság 83 százaléka magyar, a népesség többi része románokból, németekből, szlovákokból és romákból tevődik össze. A város területén rengeteg szántóföld és erdő található, ezért a népsűrűség mindössze 119 fő/négyzetkilométer.

  • Fontosabb zöldövezetek, parkok, kapcsolódó lehetőségek

    A Fekete- és Fehér-Körös partvidéke kiváló helyet biztosít a vízi sportok kedvelőinek, horgászási, csónakázási lehetőségeivel. A Nagy Bambuszkert, a Gyulai Erdészet és a Csigakert kiváló választás a természetjárók számára. A Szent Miklós Park és Szoborsétány számos kiemelkedő történelmi alak emlékét őrzi, szintén a város kulturális értékeit gazdagítja. A Gróf Almásy kastélykert pedig egyaránt gyönyörködtet természeti és építészeti kincsekkel.

  • Kapcsolódó statisztikák

    A jelentős mezőgazdasági tevékenységek ellenére Gyulán leginkább a feldolgozó és élelmiszeripar a legjelentősebb, ami azonban arányaiban kevés hányadát adja az ország gazdasági teljesítményének. Gyula jól reprezentálja a Békés megyei körülményeket, melyek sok esetben az alacsony átlagkeresetről és a viszonylag magas munkanélküliségről árulkodnak. (forrás: Központi Statisztikai Hivatal)

  • Iskolák és fontosabb képzések

    Gyulán öt általános iskola található. Köztük kiemelkedő az I. számú Általános Iskola, amely nagy múltú építészeti értékeket őriz. Az Erkel Ferenc Gimnázium és Informatikai Szakképző Iskola a város egyetlen önkormányzati gimnáziuma. A Göndöcs Benedek Középiskola szakács, cukrász és virágkötő képzéseivel a könnyű és élelmiszeripari munkaerő utánpótlásában játszik nagy szerepet. A Szent István Egyetemen pedig gazdasági, Agrár- és egészségtudományi képzések folynak.


  • Város elérhetősége

    Közúton Gyula a 44-es főútról érhető el Békéscsaba felől, de ugyanakkor Doboz, Sarkad, Kétegyháza, Elek és Szabadkígyós is ezen az útvonalon érhető el. Emellett Gyula fontos határátkelőhely, a magyar-román határvonalon az egyetlen olyan átkelőhely, amihez fejlett városi infrastruktúra is kapcsolódik. Fontos útvonalat biztosít a Balkán államok felé.

  • Tömegközlekedés

    A távolsági és helyi tömegközlekedésért felelős Körös-Volán Zrt. a Bács-, Tisza- és Kunság-Volán Zrt.-vel együtt szintén beolvadt a Dél-alföldi Közlekedési Központ Zrt.-be 2014 december 31-én. A helyi autóbusz közlekedést a 4-es és 5-ös autóbuszjáratok biztosítják. A vasúti közlekedést tekintve a város egy vasútállomással rendelkezik, amely a Békéscsaba-Kötegyán-Vésztő-Püspökladány vasútvonalon található.


  • Kulturális lehetőségek

    A Gyulai Vár Közép-Európa legépebben megmaradt síkvidéki téglavára, Magyarország egyik legkiemelkedőbb történelmi értéke. Várszínházával és Múzeumával a Dél-Alföld egyik legnépszerűbb kulturális állomása. Gyula hagyományőrző fesztiváljai, rendezvényei nagyban kapcsolódnak kulináris értékeihez. Minden évben megrendezésre kerül a Nemzetközi Pálinka és Kisüsti Fesztivál valamint a Kolbász és sódar mustra. A Gyulai Várszínház Összművészeti Fesztivál és a Gyulai Végvári napok szintén nagy tömegeket mozgatnak meg évről évre.

  • Sport

    Nem csak a kikapcsolódás, de a sport kedvelőinek is kiváló hely a Gyulai Várfürdő, korszerű uszodájával. A Sporttelepen és a városi Tornacsarnokban is megtalálják a helyüket a mozogni, edzeni vágyók, de számos sportesemény is megtekinthető itt egész évben. A városban minden évben megrendezésre kerül az Országos Salakmotor Verseny. Akik a mozgásban inkább a harmóniát keresik, felkereshetik a Gyulai Jóga Stúdiót.

  • Szórakozás

    A városban a szórakozás összefonódik a kultúrával, melynek egyik legnagyobb központja a Gyulai Vár. A Gyulai Vár Jazz és Blues fesztiválok a helyi zenei élet felpezsdítéséért felelnek minden évben. A Pocakos Triatlon és a Halloween Futás a jókedv és a sport fúziójaként kerülnek megrendezésre. A várkerti tavon télen a korcsolyáé, nyáron a vízibiciklizésé a főszerep. A szórakozás és pihenés másik központja a már sokat emlegetett Gyulai Várfürdő gyermek víziparadicsomával és élményfürdőjével.