Kivárás és csökkenő kereslet jellemezte az év nagy részét az ingatlanpiacon. Az utolsó hónapokban élénkült a forgalom, a csokból jövőre kiszoruló vevők is megjelentek, de nem ők domináltak. A 2024-ben CSOK Pluszt igénylők közül többen már idén előszerződéssel biztosítják be a jövő évi ingatlanvásárlásukat. Hektikus évet zárnak az ingatlanosok, rekordok is dőltek.
Az idei első kilenc hónapban csökkenő kereslet jellemezte az ingatlanpiacot az előző évhez képest, az utolsó negyedévben viszont már forgalomélénkülésről számoltak be ingatlanközvetítők az Ingatlannet.hu-nak. Az év hektikusan alakult, vannak ingatlanosok, akik rekord értékesítéssel zárnak, míg mások forgalma felével, harmadával lesz kisebb az előző évinél.
Az idei kereslet nyomott szintjéhez az MNB lakáspiaci jelentése szerint a magas infláció miatt a háztartások csökkenő reáljövedelme, az ebből fakadó bizonytalan gazdasági kilátások, valamint a befektetési céllal vásárlók számának csökkenése is hozzájárulhatott. (Január-szeptemberben mintegy 89,3 ezer lakáseladás történt, ez 28 százalékkal kevesebb az előző év azonos időszakához képest.)
Az ingatlanosok jövőre jobb évet várnak az ideinél: keresletnövelő hatása lehet a 2024-től megemelt összegekkel elérhető babaváró és CSOK Plusz kamattámogatott hiteleknek, és a piaci lakáshitelekre alkalmazott kamatplafon további csökkentésének. Visszatérhetnek a lakáspiacra a vásárlást eddig halasztók (például akik nagyobb árcsökkenésben reménykedtek idén, de az nem következett be), és azok a befektetők is, akik a csökkenő állampapírhozamok miatt ismét az ingatlanok felé fordulhatnak.
A lakáspiaci tranzakciók száma településtípusonként (MNB)
Amikor a CSOK Plusz október végi bejelentésével bizonyossá vált, hogy új gyermek vállalása nélkül jövőre nem lesz elérhető a falusi CSOK-os településeken kvül a családi otthonteremtési kedvezmény, megszaporodtak a telefonhívások, majd az adásvételek is beindultak – tudtuk meg Bákány Zsoltné Edinától, az OC Nyíregyháza irodavezetőjétől. Az árból 8-10 százalékot is lehet most alkudni. Megjelentek a piacon a jövőre megemelt összegű babaváró és CSOK Plusz kölcsönök segítségével lakásvásárlást tervező fiatalok is. Több olyan előszerződés is létrejött, amelynél a jövő évi áremeléstől tartva, még az idén megállapodtak a vételárról és a tervezett fizetési ütemezésről. Az adásvételi szerződés megkötésére pedig 2024-ben kerül sor, amikor már igényelhetők lesznek a megemelt összegű államilag támogatott hitelek.
Koselák Éva, a nyíregyházi 4B Ingatlan irodavezetője az újépítésű házak adásvételének november-decemberi emelkedéséről számolt be az Ingatlannet.hu-nak, főként olyan gyermekes vevőknek, akik még az idén ki akarták használni a jövőre már nem elérhető jelenlegi CSOK-támogatást, az azzal járó illetékmentességet és az újépítésű házak vásárlása utáni áfa-visszatérítést.
Ezzel ellentétes tapasztalatokról számolt be Szentendrei Zsanett, a pécsi Immo-Profit vezetője, az irodájuknak októberig forgalmas éve volt, utána viszont befagytak a tranzakciók. A vásárlók nagyrészt saját erős vevők voltak, akik széles kínálatból választhattak. A CSOK Plusszal lakásvásárlást tervezők egyelőre csak érdeklődtek az igénylés feltételeiről. Az ingatlanközvetítő szerint sokan kihasználták már a CSOK-ot, a 30 év alatti fiatalok pedig még kivárnak a gyermekvállalással.
Az eladói és a vevői oldalon is sokan érdeklődnek a 2024-től induló CSOK Plusz iránt, amely keresletélénkítő hatású lesz Tóth Béla, a debreceni DebOtthon munkatársa szerint. Annak ellenére nem vár árcsökkenést a szakértő, hogy a debreceni ingatlanárak már elértek egy lélektani határt, amit még éppen ki tudnak fizetni a vevők. Hajdú-Bihar vármegyében Pest és Győr-Moson-Sopron után a legmagasabbak az ingatlanárak, amit az ipari és infrastrukturális beruházások is fűtenek. Az albérleti piacot az egyetemisták mellett a beáramló vendégmunkások csúcsra járatják, a debreceni lakbérek idén tovább emelkedtek, már közelítik a fővárosiakat.
Augusztus után novemberben is kiemelkedően eredményes hónapot zár a fővárosban és az agglomerációban is értékesítő DH zuglói, Nagy Lajos király úti franchise irodája. Túlkínálat van a piacon, de a jól beárazott ingatlanokat rövid időn belül el lehet adni – állítja Sólyom Anikó, az iroda csoportvezetője. Arányaiban a nem hitellel vásárlók voltak idén többségben, az 50 és 100 millió forint közötti ingatlanokat vették, főként a nagyobb lakásba költözés volt a vásárlás indoka. Az év végén a csokos vevők is megjelentek, a 2024-ben CSOK Plusz hitellel vásárlást tervezők közül többen már idén előszerződéssel bebiztosítják a jövő évi ingatlanvásárlásukat itt is.
Az első félévi komoly visszaesést követően az utolsó negyedévben élénkülést tapasztalt a budai hegyvidéki kerületekben értékesítő IBRED Ingatlaniroda társtulajdonosa, Honos Balázs is, az érdeklődők és az adásvételek száma egyaránt megnőtt. A nagy értékű, új építésű házaknál az idén még elérhető CSOK, valamint az illeték- és áfa-mentesség több millió forintos kedvezményt jelent, jövőre viszont az ilyen budai ingatlanokra már nem igényelhető a CSOK Plusz kamattámogatott hitel, hiszen ezek vételára zömmel meghaladja a támogatáshoz meghatározott 80 milliós, illetve 150 milliós értékhatárt. (Az előbbi az első lakásba, az utóbbi az új lakásba költözéshez megszabott értékhatár.) A szakember ugyanakkor bizakodó a jövő évre vonatkozóan: azok, akik eddig halasztották az ingatlanvásárlást, mert esetleg komolyabb árcsökkenést vártak, de ez a fővárosban nem következett be, visszatérhetnek a piacra, csakúgy mint azok a befektetők, akik az állampapírokon elérhető hozamok csökkenésével ismét az ingatlanok felé fordulhatnak. Továbbá a lakáshitelekre alkalmazott önkéntes kamatplafon mérséklése (januártól legfeljebb 7,3 százalékos THM-mel) is visszaterelheti a vásárlókat az ingatlanpiacra.
A nyári, ősz eleji megtorpanás után élénkülésről számolt be Horváth Jánosné, a III. kerület, csillaghegyi DH partner, Starhill Home ingatlaniroda munkatársa is, ez főleg a saját erős vásárlásoknak volt köszönhető, kevésbé a csokosok aktivitásának. Az utolsó negyedévben a 100 millió forint alatti otthonok iránt erősödött a kereslet.