A korábbi években szinte csak az ingatlanárak növekedéséről lehetett hallani. Ezzel szemben a tavalyi év már teljesen új fordulatot hozott a hazai ingatlanpiacon is, hiszen a 2020-as évben megjelent világjárvány nem kedvezett a magyar lakóingatlan piacnak sem. A korábban jellemző trendek egy nagy fordulatot vettek és teljesen más irányba indultak.
Ez a negatív hatás kezdetben a főváros ingatlanpiacán volt érzékelhető, később pedig a vidéki nagyobb városok és megyeszékhelyek esetében is megfigyelhető volt. A továbbiakban a Csongrád-Csanád megyei ingatlanárakat, azon belül is a családi házak piacára jellemző trendeket fogjuk megvizsgálni, méghozzá az elmúlt fél év tekintetében. A negatív trendek ellenére a járványhelyzet következtében a kertes, családi házak egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek országos szinten. Vajon milyen hatással volt ez a megye ingatlanpiacára?
Bejegyzésünkben az öt legnagyobb lélekszámmal rendelkező Csongrád-Csanád megyei települést vesszük górcső alá, ezek közül három településen – Szeged, Hódmezővásárhely és Csongrád – csupán minimális változásokról számolhattunk be az elmúlt hat hónap során.
A megyeszékhely területén leginkább az árak stagnálása volt megfigyelhető. 2020 nyarán átlagosan 366 ezer Ft/m2-es áron kínálták a szegedi családi házakat. Szeptemberben ez az összeg 10 ezer forinttal emelkedett, de később újra 360 ezer forintra csökkent a négyzetméterár, így elérve idén januárban a 368 ezer forintot. Ez az összeg egy 110 négyzetméteres ház esetén minimum 39,5 millió forintot takar.
Hódmezővásárhelyen és Csongrádon már jóval alacsonyabb átlagáron kínálták és kínálják a házakat: 2020 augusztusában Vásárhelyen 195 ezer, Csongrádon 165 ezer forintra volt tehető az átlagos négyzetméterár. Ezt követően Hódmezővásárhelyen a tavalyi évben végig 200 és 210 ezer forint közé volt tehető az átlagos kínálati négyzetméterár, majd egy kisebb emelkedés következtében idén januárban már meghaladta a 220 ezer Ft/m2-t is. Csongrádon szintén viszonylag szűk sávban – 160-170 ezer Ft/m2 között – mozogtak az átlagárak, viszont szemben az előző városhoz, itt már az árak csökkenése volt megfigyelhető a januári hónapban.
A féléves viszonylatban a szegedi átlagárak nem változtak, míg Hódmezővásárhelyen emelkedés, Csongrádon csökkenés szemtanúi lehettünk.
Makó és Szentes területén mozgalmasabb félévet figyelhettünk meg az ingatlanpiaci árak tekintetében. 2020 augusztusát a két város családi házainak átlagárai viszonylag egy szinten kezdeték: 131-134 ezer Ft/m2-es árfekvésen. A szeptemberi hónapra még az árak emelkedése volt jellemző: Szentesen 150 ezer forintért, Makón 148 ezer forintért kínálták a házak négyzetméterét.
Ezt követően azonban az árak csökkenése volt megfigyelhető. Makón az elmúlt fél évben a novemberi hónap bizonyult a legolcsóbbnak, ekkor az átlagár 123 ezer Ft/m2-re volt tehető. Az idei év elején ez az összeg már 127 ezer Ft/m2-re emelkedett. Szentesen 2020-ról 2021-re az árak emelkedése volt megfigyelhető, hiszen 133 ezerről egészen 142 ezer forintra drágult a családi házak átlagos kínálati ára.
Az elmúlt fél évben összességében a makói házak olcsóbbak, míg a szentesi házak drágábbak lettek.
Az ingatlanpiac fellendítésének érdekében a 2020-as év második felében a Kormány több rendeletet is hozott – az otthonteremtési program keretén belül – melyek most, január elsejével léptek hatályba. Szakértők szerint a 2021-es év első negyedéve, valamint első féléve még gyenge lehet a hazai lakáspiacon, de később a bejelentett támogatásoknak köszönhetően ismét erőre kaphat az ingatlanpiac. A befektetőkre – főként az év első felében – pedig továbbra is a kivárás lesz jellemző, ennek köszönhetően az elmúlt évekhez képest mérsékeltebb lehet 2021-ben a befektetői kereslet. A befektetők még egy ideig kivárhatnak.