Az év elején az ingatlanpiaci trendekkel foglalkozó oldalak számos előrejelzést adtak ki arra vonatkozóan, mit hozhat 2016. Mivel már az év több mint fele eltelt, így érdemes megnézni, mennyire jöttek be ezek a jóslatok, milyen hatást gyakoroltak a piacra a lakáspolitikai intézkedések.
A 2015-ös évet a lakásárak dinamikus növekedése jellemezte, ennek üteme azonban a hidegebb hónapok kezdetével belassult, melynek folytatódását prognosztizálzák az ingatlannet.hu szakemberei az év elején. Az előrejelzés általánosságban véve beigazolódni látszik, érdemes azonban megjegyezni, hogy az új lakások piacán továbbra is kiemelkedő – 25%-os – volt a bővülés mértéke, mely egy jelentős részben az év elején bevezetett lakáspolitikai intézkedésekre vezethető vissza.
forrás: Ingatlannet.hu
Az ország egyes nagyvárosai között továbbra is jelentős eltéréseket figyelhetünk meg a lakásárak tekintetében. A lakóingatlanok átlagos négyzetméterenkénti ára Budapesten a legkiemelkedőbb, az ország többi nagyvárosához képest 25-190%-kal magasabb Ft/m2 árakra lehet számítani. A vidéki nagyvárosok közül kiemelkedik Sopron és Győr, Miskolcot pedig továbbra is meglehetősen alacsony árak jellemzik. Az utóbbi egy évben lassult az árnövekedés, országos szinten 17%-os volt a változás, amely elmarad a tavalyi év során tapasztalt mintegy 30%-os szinttől. A városokra vetítve Budapest nemcsak az árak, hanem az áremelkedés tekintetében is kitűnik, de jelentős volt a bővülés Pécs – 19% -,Szeged – 17% – és Győr – 12%- esetén is.
Nemcsak az eladó, hanem a kiadó ingatlanok átlagos Ft/m2 árai között is észrevehetőek az eltérések az ország egyes területei között. A legdrágább városok közé ebben a tekintetben is Budapest és Sopron tartozik, ahol 2500-3000 forintot kell fizetni egy négyzetméternyi lakóterület bérléséért. Az egyetemi városok közül Győr, Pécs és Debrecen a legdrágább –átlagosan 1500-200 Ft/m2-es albérleti árral. Az egyik legolcsóbb városnak ebben a szegmensben is Miskolc számít, itt az átlagos négyzetméterenkénti árak nem sokkal lépik túl az 1000 forintos szintet.
forrás: Ingatlannet.hu
A kiadó albérletek piacán egyes városokban – Pécs, Szeged, Sopron – nagymértékű növekedés mutatkozott az elmúlt egy évben, míg más területeken – Budapest, Győr – kisebb mértékű ármérséklődés jelentkezett. Utóbbi tendencia valószínűleg annak köszönhető, hogy a nagyvárosokban hirtelen felszökő árak mellé nem társult fizetőképes kereslet.
Az idei évet az elemzések az új lakások éveként emlegették, a módosított CSOK és az áfacsökkentés velejárójaként az építkezési kedv fellendülését és az építkezések megindulását várták. Ez a tendencia az év első felében kiadott építkezési engedélyek száma alapján beigazolódott, áprilisban és májusban több mint kétszer magasabb volt a kiadott engedélyek száma, mint az előző év azonos időszakában. Ez a tendencia nyáron mérséklődött, de az előző év azonos hónapjaihoz képest még mindig több engedély került kiadásra. Ugyan az építkezni vágyók száma nőtt, a képet viszont árnyalja, hogy területenként ebben az esetben is jelentős eltérések vannak, a legtöbb engedély ugyanis a fővárosban és környékén került kiadásra.
forrás: ksh.hu
Az ingatlannet.hu év elején megjelent elemzése szerint az építőiparnak a kedvező feltételek mellett is két jó év kell ahhoz, hogy elérje a 2006-ban tapasztalt teljesítményszintet. A felvetés úgy tűnik nem alaptalan, idén ugyanis mindössze 3400 lakás készült el.
A megindult fejlesztések miatt év végéig összesen 10-12 ezer lakás átadására számítanak az elemzők, kérdéses azonban, hogy ebből hány projekt csúszik át a következő évre. Éppen ezért az igazi áttörésre a következő évektől lehet számítani.
Nézd meg a témában készült videónkat!
Forrás: Ingatlannet.hu